راه اندازی PPTP VPN SERVER سرور میکروتیک

در حال حاضر در سیستم عامل RouterOS میکروتیک, پروتکل های مختلفی برای راه اندازی سرویس VPN مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از ساده ترین آن ها سرویس PPTP است.

این سرویس در حال حاضر در اکثر سیستم عامل های Desktop و موبایل پشتیبانی می شود و راه اندازی آن در روتر بصورت ساده و مرحله به مرحله میکروتیک در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

برای اینکه کاربران از خارج از شبکه بتوانند به روتر شما متصل شده و ارتباط VPN برقرار کنند لازم است که روتر دارای یک IP اینترنتی باشد. بهتر است که این IP بصورت ثابت و همیشگی باشد ولی اگر به هر دلیلی این امکان وجود ندارد در تجهیزات سخت افزاری میکروتیک می توانید قابلیت Cloud را فعال و از نوعی سرویس اختصاصی DDNS میکروتیک استفاده کنید. نحوه راه اندازی Cloud میکروتیک در مقالات دیگری مورد بررسی قرار گرفته است.

برای راه اندازی PPTP Server ابتدا باید یک Profile مناسب برای خود ایجاد کنیم که این کار از بخش PPP تب Profile انجام می شود.

ابتدا یک IP Pool برای کاربران VPN خود ایجاد کرده و آن را در Profile استفاده می کنیم:

/ip pool add name=VPN ranges=100.100.110.2-100.100.110.200

سپس با استفاده از دستورات زیر پروفایل را ایجاد می کنیم:

/ppp profile add change-tcp-mss=yes dns-server=176.103.130.130 local-address=100.100.110.1 name=VPN remote-address=VPN use-encryption=yes use-mpls=no

در نهایت روی روتر خود سرویس PPTP Server را فعال و پروفایل ایجاد شده را به آن اختصاص می دهیم:

/interface pptp-server server set default-profile=VPN enabled=yes

برای اتصال به این سرور از متد احرازهویت نام کاربری و کلمه عبور استفاده می شود که با دستورات زیر می توانیم نام های کاربری و کلمه عبور مناسبی را برای اتصال کاربران ایجاد کنیم:

/ppp secret add name=MikroTikBlog password=123456

با انجام این تنظیمات به راحتی که VPN سرور راه اندازی کردید و هم اکنون با IP و مشخصات نام کاربری و کلمه عبور امکان اتصال به این سرور فرا هم می باشد.

بهداد رحمانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.