راه اندازی پروکسی HTTP Cache Server

57 لایک 1 دیدگاه

در این مقاله آموزشی قصد داریم با نحوه راه اندازی یک پروکسی سرور و فعال کردن قابلیت HTTP Cache Server و  فیلتر کردن سایت های مختلف در شبکه با استفاده از تجهیزات میکروتیک آشنا شویم.

یکی از راهکارهای ارائه دسترسی به اینترنت برای کاربران شبکه داخلی , استفاده از پروکسی سرور می باشد.

پروکسی سرور در شبکه های کامپیوتری ما بین کاربران و اینترنت قرار گرفته و ارتباطات و دسترسی کاربران به شبکه اینترنت را فراهم می کند این مورد با استفاده از قابلیت web-proxy میکروتیک قابل دسترس می باشد. برای فعال کردن این ابزار به روش های زیر عمل می کنیم. همچنین با وجود قابلیت Cache کردن محتوای وب سایت ها در حافظه خود می تواند دسترسی به صفحات وب برای کاربران شبکه در سایت های HTTP را به طور چشم گیری افزایش دهد.

همچنین با وجود قابلیت ACL یا (Access Control List) می توان دسترسی کاربران به وب سایت های مختلف و یا حتی دانلود کردن فایل ها با پسوند های خاصی را محدود و غیر مجاز نمود.

در میکروتیک امکان راه اندازی سرور پروکسی بصورت Regular و Transparent وجود دارد که در حالت Regular کاربران باید آدرس IP و پورت مربوط به پروکسی سرور میکروتیک را برای مرورگرهای اینترنتی خود تنظیم کنند ولی در حالت Transparent با استفاده از قابلیت های قسمت NAT میکروتیک , تمام ترافیک های HTTP با پورت مشخص TCP 80 را به پورت پروکسی سرور روتر میکروتیک هدایت می کنیم و در این حالت ترفیک وب کاربران بدون نیاز به تنظیم خاصی از سمت کلاینت ها به سرور پروکسی منتقل می شود.

در شکل زیر نمایی از یک پروکسی سرور در شبکه را مشاهده می کنید:

در ادامه به بررسی نحوه راه اندازی این سرور در روترهای میکروتیک می پردازیم.

ابتدا از منو IP وارد بخش Web Proxy شده و سپس با فعال کردن گزینه Enable و تنظیم پورت سرویس web Proxy را روی روتر خود فعال می کنیم:

دراین مرحله سرویس web proxy را در میکروتیک فعال کرده ایم

/ip proxy

set anonymous=yes cache-administrator=BehdadRahmani cache-on-disk=yes cache-path=\

    primary-slave/lost+found enabled=yes port=3128 src-address=X.X.X.X

 

بعد از فعال شدن سرویس پروکسی باید با استفاده از یک رول NAT از نوع DST-NAT به شکل زیر تمام ترافیک سرویس HTTP کاربران به به سمت Proxy Server خود ارجاع می دهیم. این سرویس تحت عنوان Transparent Proxy Server نیز شناخته می شود زیرا کاربران متوجه فعال بودن این سرویس  نخواهند شد و نکته بعدی این که در صورتی که در مرحله قبل در تنظیمات بخش Web Proxy گزینه Cache on disk را فعال کرده باشیم با توجه به اینکه میکروتیک در نقش یک cache سرور فعالیت می کند می تواند تا حد زیادی در بهبود کیفیت اینترنت داخلی فعالیت داشته باشد.

 

/ip firewall nat

add action=redirect chain=dstnat dst-port=80 protocol=tcp to-ports=3128

 

در نهایت برای مدیریت سایت هایی که مد نظر داریم از قسمت Access در قسمت Web Proxy استفاده می کنیم:

با زدن دکمه + می توان برای هر سایت یا بخش خاصی از یک سایت محدودیت هایی ایجاد نمود. در قسمت Dst. Host آدرس دامنه مورد نظر و در قسمت Action عملیات مدنظر خود را اعمال می کنیم. این قابلیت وجود دارد که سایت های ممنوع را به یک صفحه خاص که از قبل طراحی شده است از قسمت Redirect منتقل کنیم.

 

 

در نهایت با ایجاد این محدودیت ها بعد از ورود کاربر به سایت های مذکور صفحه اخطار به ایشان نمایش داده می شود که این فایل که تحت عنوان error.html در بخش Files قرار داده شده است و شما می توانید به صورت دلخواه محتوای آن را تغییر داده و به روتر میکروتیک منتقل نمایید.

با سپاس

بهداد رحمانی

ممکن است دوست داشته باشید

درباره نویسنده: بهداد رحمانی

مدرس و مشاور بین المللی میکروتیک و فعال در حوزه طراحی و راه اندازی و نگهداری شبکه های وایرلس PTP و PTMP و مایکروویو...

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.